Gezicity.com
Küba, Yavaş Yavaş Uluslararası Ziyaretçilere Açılmaya Başlıyor
Photo by Persnickety Prints on Unsplash

Küba, Yavaş Yavaş Uluslararası Ziyaretçilere Açılmaya Başlıyor

Associated Press’e göre yedi ay süren sıkı karantina sürecinin ardından, Küba, ekonomisini, özellikle de 3 milyar dolarlık turizm sektörünü yeniden başlatmak umuduyla yakın zamanda koronavirüs kısıtlamalarını gevşetmeye başladı.

Bu yazının içeriği:

Göster
  Gizle

  Başbakan Manuel Marrero, NBC'nin bildirdiğine göre, ülkenin 16 eyaletinden 13'ünün bu hafta turizme açılmaya başlayabileceğini söyledi. Ancak CNN'e göre, Ağustos ayında ani bir artış yaşadığı için, Havana'nın başkenti bu ilk hamlenin bir parçası olmayacak. Havana Havalimanı şimdilik kapalı kalacak.

  Marrero, katı maske ve fiziksel mesafe önlemlerinin yerinde kalmaya devam ettiğini, ancak olası koronavirüs vakalarıyla temas halinde olanların artık olduğu gibi tecrit tesislerine konulmayacağını ve evde izole edilebileceğini söyledi.

  2 Nisan'dan bu yana, ada ülkesine tüm hava ve deniz yolculuğu yasaklandı ve ülkeye gelen veya giden herkes için hükümet izni gerekiyordu. CNN'e göre, barların, restoranların, otellerin ve plajların kapatılması da dahil olmak üzere her türlü turizm kısıtlanarak ülke içinde seyahat kısıtlamaları da getirildi.

  Ancak şimdi, Kasım ayından Mart ayına kadar normalde yoğun olan ve en yoğun dönemde yolcuları geri kazanma çabasıyla, uluslararası turistler yavaşça geri dönmeye başlayabilir. AP raporlarına göre Varadero sahil beldesi, Küba'dayken test edilmesi ve izlenmesi gerekecek olan yabancılara Perşembe günü yeniden açılacak.

  Ülkenin Başbakan Yardımcısı Alejandro Gil'in devlet televizyonunda söylediği gibi, Küba’nın mevcut ekonomik görünümü “çok gergin” olduğu için bu hareket geldi. “Sağlık ve ekonomi arasında hiçbir zaman bu ikilemi yaşamadık. İlk şey her zaman halkımızın sağlığıdır. "

  Johns Hopkins’ Koronavirüs Kaynak Merkezi'ne göre Küba'da bugüne kadar 6.000 doğrulanmış vaka ve 123 ölüm gerçekleşti. AP'nin haberine göre, Cumhurbaşkanı Miguel Díaz-Canel geçen hafta yaptığı açıklamada, bazı eyaletlerde aylardır yeni vaka görülmediği için, katı tedbirlerin meyvesini verdiğini belirtti.

  AP'ye göre, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının %8 düşeceği tahmin edilirken, temel seyahat endüstrisini yeniden başlatmak için çabalar gösterildi. CNN raporlarına göre, Temmuz ayında, uluslararası ziyaretçilerin sadece Küba otel personeli ile temasa geçerek uzak adalara gitmesine izin verildi.

  Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz

  AdBlock Tespit Edildi!

  Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
  Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

  Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!