Gezicity.com
Avrupa’dan En Korkunç 5 Tatil Geleneği
Photo by NeONBRAND on Unsplash

Avrupa’dan En Korkunç 5 Tatil Geleneği

Dünya üzerindeki birçok tatil geleneği normalden çok daha tuhaf geleneklere sahip olabiliyor. Avrupa’da kutlanan bazı tatil gelenekleri de bu kategoriye giriyor. Bu tatill günleri baya ürkütücü görünüyor. İşte Avrupa’nın dört bir yanından gelen en garip tatil geleneklerinden bazıları.

Bu yazının içeriği:

Göster
  Gizle

  1. Krampus, Orta Avrupa

  Krampus, Orta Avrupa
  Photo by Alessio Zaccaria on Unsplash

  Yurt dışındaki Noel Baba inancına biraz farklı ve ürkütücü bir yaklaşımla, Avusturya ve diğer Orta Avrupa ülkeleri bu mitolojik adama uğursuz bir arkadaş, Krampus eklenmiştir. Krampus, Aziz Nicholas ile birlikte düşünülür, ancak Aziz Nicholas iyi çocuklara şeker verirken, Krampus'un işi yaramazları cezalandırmaktır.

  Orta Avrupa folklorunda Krampus, Noel mevsiminde yaramazlık yapan çocukları cezalandıran, "yarı keçi, yarı iblis" olarak tanımlanan boynuzlu, antropomorfik bir figürdür. Bu, iyi huyluları hediyelerle ödüllendiren Aziz Nicholas ile çelişir.

  Bu şeytani görünüşlü karakter, huş ağacı dalları olan kötü çocukları dövüyor veya onları çantasına koyup kaçırıp götürüyor.

  Krampus'un dehşetini gerçekten yaşamak istiyorsanız, onunla ilgili bu filmi izleyin (çocuklar yattıktan sonra).

  2. Mari Lwyd, Galler

  Mari Lwyd, Galler
  Photo by Paul Seligman on Flickr

  Bir at kafatası kuklası sizi bir rap savaşına davet ediyor. Bu, Galler'de Noel sezonunda, grupların sahte bir kafatası olan bir atın vücudu gibi giyinmiş bir kişiye eşlik ettiği ve kapıdan kapıya gidip bir kafiye ile içeri girmesini istediği standart sahnedir. Kazanmak için evin içindeki insanlar daha iyi bir kafiye cevabı bulmalıdır. Atışmadan sonra, Mari Lwyd (“gri kısrak” anlamına gelir) ve grubun içeri girmesine izin verilir ve bir sonraki kapıya gitmeden önce yiyecek ve içecek verilir.

  3. Yule Kedisi, İzlanda

  Yule Kedisi, İzlanda
  Andrii Gladii, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

  İzlanda geleneği, Yule Kedisinin Noel'e kadar yeni kıyafet alamayan herkesi yiyeceğini söyler. Moda konusundaki eksiklikleriniz için sevimli bir yavru kedi tarafından kemirildiğinizi mi hayal ediyorsunuz? Bir daha düşünün: Yule Kedisi, evinizin üst pencerelerini görebilecek kadar büyük olan dev bir canavardır (böylece giysilerinizi kontrol edebilir).

  4. Grýla, İzlanda

  Grýla, İzlanda
  Photo by Jennifer Boyer on Flickr

  Yule Kedisi'nin yeterince korkutucu olmaması durumunda, İzlandalılar da Noel cadısı Grýla ile mücadele etmek zorundadır. Efsanelere göre, Grýla dağlarda yaşıyor ve hobileri arasında karanlık kış günlerinden yararlanmak ve köylere gitmek ve yaramaz çocukları çalmak yer alıyor.

  Noel cadısından korkması gerekenler sadece çocuklar değil, iddiaya göre kocasından sıkıldığında kocasını da yedi.

  5. Perchta, Almanya ve Avusturya

  Perchta, Almanya ve Avusturya
  High Contrast, CC BY 3.0 DE, via Wikimedia Commons

  Batıdaki inanışa göre eğer kötü bir insansan, Noel Baba sana bir parça kömür getirir. Almanya ve Avusturya'da ise işler daha çok cezalandırma şeklinde yürüyor. Eğer yaramazlık yaparsanız, iki yüzlü bir cadı olan Perchta, korkunç yüzünü takar ve midenizi keser, organlarınızı çalar ve göbeğinizi taş ve samanla doldurur. İyiyseniz, güzel yüzünü takacak ve size küçük bir gümüş para verecek ve organlarınızı sağlam bırakacak.

  Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz

  AdBlock Tespit Edildi!

  Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
  Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

  Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!