Gezicity.com
Uzun Yolda Araç Kullanırken Uyanık Kalmanın 7 Yolu
Photo by Alex Bruski on Unsplash

Uzun Yolda Araç Kullanırken Uyanık Kalmanın 7 Yolu

Yola çıktığınızda, sizi uyanık ve yolda tutmak için sarsma şeritlerine (rumble strips) güvenmeyin. Bir sonraki yolculuğunuz sizi nereye götürürse götürsün, araba kullanırken nasıl uyanık kalacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Bu yazının içeriği:

Göster
  Gizle

  Kafeinli Bir Şey İçmek

  Kahvenizi ister evde hazırlayın ister yolda satın alın, içebiliyorsanız koyu için. Kahvenin acılığı, kafein kan dolaşımınıza girmeden önce hızlı bir sarsıntı sağlayacaktır. Yedek olarak, torpido gözünde 5 Saatlik Enerji içeceği veya NoDoz hapları gibi bir şey bulundurun.

  Sağlıklı Atıştırmalıklar Yiyin

  Birkaç atıştırmalığı elinizin altında bulundurun, ancak bunların sadece gereksiz kalori içermediklerinden emin olun. Daha az şeker ve daha fazla protein içeren gıdalar tüketerek enerjiyi bir anda almak yerine daha sabit, eşit bir hızda vücuda dağıtma eğiliminde olan yiyecekleri tercih edin. Örnekler arasında protein barları bulunur.

  Bir Yol Arkadaşı Edinin

  Bir yol arkadaşı, muhtemelen bir yolculuğa çıkarken yanınızda götürebileceğiniz en iyi şeydir. Yolculuk boyunca arkadaşınızın sizinle sohbet etmesini sağlayın, ancak uykunuz gelmeye başladığında arkadaşınızın sizi mutlaka fark edip uyarmasını sağlayın.

  Ortam Sıcaklığını Ayarlayın

  Ilık, rahat sıcaklıklar uykunun gelişiyle eş anlamlıdır, bu nedenle çok rahatsız edecek kadar olmasa da aracı ideal sıcaklığınızın sadece birkaç kademe altında tutun. Temiz hava almak için bir pencereyi açmak da uyanık kalmanıza yardımcı olabilir.

  Yüz Egzersizi Yapın

  Yüz egzersizindeki asıl amaç kırışıklıkları azaltmak ve gevşek yüz kaslarını sıkılaştırmaktır, ancak aynı zamanda uyanmak için de çok işe yarar. İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı teknikler:

  • Çenenizi öne doğru uzatın, ardından yana sallayın
  • Yanaklarını sıkın
  • Ağzınızı çok geniş açın, ardından dudaklarınızı sıkıca sıkıştırın
  • Gözlerini aşırı aç, sonra kaşlarını kaldır

  Yukarıdakileri tekrarlayın veya kendinize ait bazı yüz ifadeleri bulun.

  Senin için çok mu aptalca? Parmaklarınızı direksiyon simidine hafifçe vurmak veya uyluk kaslarınızı sıkılaştırmak gibi diğer küçük hareketleri de yapabilirsiniz.

  Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemine Sahip Bir Araç Alın

  Aşırı yol uykusuna sahip bir insansanız, şeritten ayrılma uyarı sistemine sahip bir araba satın almayı düşünün, böylece, araç bir dönüş sinyali vermeden şeritten çıktığınızda sizi uyaracaktır.

  Mola Verin

  Geç kalıyor olsanız ve önünüzde hala uzun bir yolculuk süreniz olsa bile, bir mola için zaman ayırın. Manzara sizi sersemletmeye başladığında, kenara çekin ve mola verin. Geç varmak, hiç varamamaktan daha iyidir.

  Sıkça Sorulan Sorular

  İngilizce Rumble Strips olarak adlandırılan Sarsma şeritleri (uyuma hatları veya uyarı şeritleri olarak da bilinir), dokunsal bir titreşime ve tekerleklerden aracın içine iletilen sesli bir gürültüye neden olarak dikkatsiz sürücüleri potansiyel tehlike konusunda uyaran bir yol güvenliği özelliğidir.

  1

  Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz

  AdBlock Tespit Edildi!

  Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
  Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

  Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!